Вести и факултетска дешавања

23 апр 2024
22 апр 2024
21 апр 2024
20 апр 2024
19 апр 2024
16 апр 2024
10 апр 2024
9 апр 2024
9 апр 2024
7 апр 2024

Наставно-научна сарадња

Историјат департмана

Департман за историју основан је 1. октобра 1998. године, под именом Студијске групе за историју. Отварање студијске групе условљено је кадровским потребама, јер је почетком 70-их година XX века престала са радом Група за историју и географију на Вишој педагошкој школи у Нишу, те је потреба за дипломираним историчарима била велика.

Настава на основним студијама започела је 1. октобра 1999. године. Према усвојеном наставном плану, предвиђено је изучавање националне и опште историје у трајању од четири године. За првог управника Студијске групе за историју именован је проф. др Љубиша Митровић. Управници су потом били: проф. др Зоран Ђорђевић, проф. др Ема Миљковић Бојанић, проф. др Татјана Пауновић, проф. др Божица Младеновић и проф. др Ирена Љубомировић као актуелни управник.

Преласком на Болоњски систем студирања школске 2006/07. године, студенти основних академских студија историје наставу слушају по новом програму.

 

Проф. др Зоран Ђорђевић

Проф. др Зоран Ђорђевић, управник у периоду од 1998. до 2011. године.

 

Проф. др Ема Миљковић Бојанић

Проф. др Ема Миљковић Бојанић, управница у периоду од 2011. до 2015. године.

 

Проф. др Божица Младеновић

Проф. др Божица Младеновић, управница у периоду од 2016. до 2018. године

 

Наставно особље

Департман чине наставници ангажовани скоро од оснивања, најпре у звањима асистената, а сада у професорксим звањима: проф. др Славиша Недељковић, проф. др Ђорђе Ђекић, проф. др Ирена Љубомировић, доц. др Владимир Алексић. Успешан рад Департмана огледа се и у томе што добар део дипломираних студената уписује постдипломске студије и добија научни степен доктора историјских наука. Департман се поноси својим студентима, који су сада наставног особља нашег Департмана: проф. др Мирослав Пешић, проф. др Милош Ђорђевић, доц. др Дејан Антић, доц. др Јасмина Шаранац Стаменковић као и сарадници, асистент Ненад Радуловић и истраживачи приправници Милан Виденовић и Алекса Поповић.

Департман за историју успешно сарађује са институцијама у земљи и иностранству попут Института за савремену историју у Београду, Балканолошког института у Београду, Археолошког институа у Београду, Филозофског факултета у Бањалуци и Источном Сарајеву.

Комплетан списак наставног особља Департмана за историју

 

Акредитовани студијски програми

На Департману за историју су акредитована сва три нивоа студијских програма:

  1. Основне академске студије историје
  2. Мастер академске студије историје
  3. Докторске академске студије историје

 

Друштвене мреже

За више информација о студијским програмима историје посетите наше профиле на друштвеним мрежама:

Студијски програм (данас Департман) за социјалну политику и социјални рад настао је као резултат рада на ТЕМПУС пројекту Јачање високог образовања у области социјалне политике и социјалне заштите (Strengthening Higher Education for Social Policy making and Social Services delivery – SHESPSS), који је финансирала Европска комисија – EACEA (Education, Audiovisual and Culture Executive Agency), а припада групи пројеката који се односе на реформу курикулума и увођење нових наставних програма на нивоу високог образовања (http://www.shespss.ni.ac.rs/sr). Координатор овог пројекта био је Универзитет у Нишу, а у његовој реализацији учествовале су следеће институције и организације: Универзитет у Београду и Новом Саду, Универзитетски колеџ Зеланд из Данске, Универзитет Катанија из Италије, Институт за образовање и Универзитетски колеџ Лондон из Велике Британије, Републички завод за социјалну заштиту из Београда, Центар за самостални живот особа с инвалидитетом из Београда, Удружење стручних радника социјалне заштите Србије и Асоцијација центара за социјални рад Србије. Циљ пројекта био је јачање високог образовања у области социјалне политике и социјалног рада и успешно повезивање студијског програма са потребама у домену социјалне заштите и са потребама на тржишту рада.

Основне академске студије социјалне политике и социјалног рада (четири године) и Мастер академске студије социјалног рада (једна година) акредитоване су 2016. године (Комисија за акредитацију и проверу квалитета, број 612-00-00585/2016-06, 02.09.2016. године, Београд [уверење ОАС - уверење МАС]), а настава на основним и мастер студијама почела је школске 2016/2017. године у оквиру Департмана за социологију. Ради обезбеђивања што квалитетнијег рада на основним и мастер студијама, 2018. године је донета одлука о формирању самосталног Департмана за социјалну политику и социјални рад (Веће Департмана за социјалну политику и социјални рад конституисано је 09.05.2018. године).

На основним и мастер студијама сви предмети су једносеместрални, а курикулуми су модерно конципирани и усклађени са свим стандардима потребним за акредитацију студијског програма. Заступљени су општеобразовни предмети и стручни предмети (из социологије, психологије, педагогије, права, социјалне политике и социјалног рада). Постоји и велики број изборних предмета који пружају могућност студентима да по сопственом избору обликују свој образовни профил. Предмети су конципирани тако да обезбеђују теоријско и практично оспособљавање студената за разумевање комплексности социјалног рада као научне дисциплине и професије, али и за стицање знања и развијање способности и вештина заступања, усмеравања и примене мера социјалне политике.

Наставу на Департману изводе наставници и сарадници Филозофског факултета у Нишу (са Департмана за социологију, Департмана за психологију и Департмана за педагогију) и ангажовани наставници са Правног факултета у Нишу и Филозофског факултета у Скопљу. Наставници и сарадници Департмана активно учествују на домаћим и иностраним научним скуповима и истраживачким пројектима, а своје радове публикују у научним часописима и другим научним публикацијама.

Департман је успоставио одличну сарадњу са Центром за социјални рад, Регионалним центром за хранитељство, Заводом за васпитање деце и омладине, Домом за децу без родитељског старања, Клиником за заштиту менталног здравља Ниш, Специјалном психијатријском болницом Горња Топоница и Геронтолошким центром у Нишу, како би студенти могли да стекну и практичне вештине, а такође је отворен и за сарадњу са другим образовним институцијама у земљи и иностранству.

Управница Департмана за социјалну политику и социјални рад је ванредни професор др Лела Милошевић Радуловић.

Историјат департмана

Департман је основан као студијска група под првобитним називом Славистика са балканистиком на основу Одлуке бр. 271/1-3 Наставно-научног већа Филозофског факултета од 19. јула 2000. године и Одлуке бр. 8/0-01-007/00-003 Наставно-научног већа Универзитета у Нишу од 27. јула 2000. године, којом је дата сагласност на наставне планове новооснованих студијских група на Филозофском факултету у Нишу.

 

Наставно особље

Настава на основним студијама почела је 1. октобра 2000. године према усвојеном наставном плану, који је предвиђао изучавање руског језика и руске књижевности у четворогодишњем трајању, а од балканских језика, обавезно изучавање грчког и једног јужнословенског језика: бугарског или македонског (по избору) у двогодишњем трајању.

На самом почетку у радном односу са пуним радним временом група је имала једног редовног професора, који је био и први Управник Студијске групе, проф. др Драгољуб Величковић, а aсистент је била Виолета Џонић (сада ванредни професор за ужу научну област русистичка лингвистика). Као ангажовани сарадници у то време наставу су изводили: проф. др Предраг Пипер, редовни професор Филолошког факултета у Београду, мр Ирина Антанасијевић, виши лектор Филолошког факултета у Косовској Митровици, мр Вера Борисенко, виши лектор Филолошког факултета у Београду, Клаудија Тасић, лектор за македонски језик, Атханасиос Бинтас, лектор за грчки језик, Ценка Иванова, лектор за бугарски језик.

Преименовањем групе у Студијску групу Руски језик и књижевност, јула 2002. године, у радни однос примљени су нови наставници и сарадници. То су били: проф. др Надежда Лаиновић-Стојановић, дотадашњи наставник руског језика на Електронском факултету у Нишу, која је школске 2002/03. и 2003/04. била Управник студијске групе, доц. др Ирина Антанасијевић, професор руске књижевности и културе, мр Дејан Марковић, у звању лектора (сада редовни професор за ужу научну област русистичка лингвистика, а такође и Управник Департмана у периоду од 2011-2017), мр Живојин Трајковић, у звању вишег предавача (за извођење наставе руског језика на другим департманима) и Тамара Костић-Пахноглу, предавач за грчки језик. Поред наведених наставника, као лектори страних језика радили и др Ристо Бонџолов (за бугарски језик), Михаил Харлицки, Зоја Попова, Викторија Строило, Ана Митрофанова, Татјана Матјушкина (за руски језик), др Стратигопоулос Димостенис (за грчки језик).

На Департману за Руски језик и књижевност, поред стално запослених, наставу су изводили ангажовани наставници са других факултета, међу којима су били: проф. др Зоран Божовић, проф. др Богољуб Станковић, проф. др Радмило Маројевић, сва тројица са Филолошког факултета у Београду, проф. др Лариса Раздобудко-Човић и проф. др Абдулах Мушовић, обоје са Филозофског факултета у Косовској Митровици, проф. др Марија Стефановић са Филозофског факултета у Новом Саду, проф. др Драган Копривица са Катедре за руски језик и књижевност Филозофског факултета у Никшићу.

Успешан рад Департмана огледа се и у томе што добар део дипломираних студената уписује постдипломске студије и добија научни степен доктора филолошких наука . Департман се поноси својим првим студентима, који сада као наставници чине већи део наставног особља нашег Департмана: проф. др Велимир Илић (садашњи управник Департмана), доц. др  Јелена Лепојевић, доц. др Маја Вељковић, доц. др Ненад Благојевић, док две студенткиње раде на Департману у звању асистента, односно сарадника у настави: мср Емилија Јовић и Милица Ђорђевић. Као страни лектор за руски језик ангажована је др Олга Трапезњикова.

Департман успешно остварује међународну научну и стручну сарадњу са руском државном агенцијом за сарадњу у области високог образовања „Россотрудничество“, као и билатералну сарадњу са Белгородским државним технолошким универзитетом „Шухов“, Кемеровским државним институтом културе, Великотрновским универзитетом у Бугарској, а у плану је даљи развој сарадње са европским високошколским институцијама. Резултат ове сарадње је размена студената, постдипломаца и гостујућих професора, што је допринело томе да студенти нашег факултета редовно учествују у академској размени, док студенти из Русије долазе на усавршавање српског језика код нас. Активна сарадња остварује се и у виду предавања гостујућих професора.

Са руским центром за науку и културу Руски дом Споразум о сарадњи потписан је 2021. године.

Наставници и сарадници Департмана посебну пажњу посвећују организацији научних скупова, учешћу на скуповима у земљи и иностранству и објављивању радова у научним зборницима и часописима. Важно место у научно-стручном раду припада објављивању уџбеничке, приручне и методичке литературе. Научна сарадња се остварује и са факултетима у нашој средини. Тако су наставници Департмана за руски језик и књижевност написали четири универзитетска уџбеника за студенте физике, студенте биологије и екологије Природно-математичког факултета, као и за студенте Економског и Правног факултета Универзитета у Нишу.

Комплетан списак наставног особља Департмана за руски језик и књижевност

 

Акредитовани студијски програми

На Департману за руски језик и књижевност изводи се настава на сва три нивоа студија: ОАС руског језика и књижевности, МАС руског језика и књижевности и ДАС страних филологија.

 

Друштвене мреже

За више информација о нашим студијским програмима посетите наше профиле на друштвеним мрежама:

Историјат департмана

Департман за француски језик и књижевност основан је Одлуком Наставно-научног већа Филозофског факултета Универзитета у Нишу (13. април 2011) и Одлуком Сената Универзитета у Нишу (7. јун 2011). Реализација усвојеног студијског програма Основних академских студија француског језика и књижевности отпочела је 1. октобра 2012. године. Тиме су, после четири деценије, настављене вишегодишње студије француског језика, књижевности и културе у југосточној Србији, које су биле започете 1950. године на Вишој педагошкој школи у Нишу формирањем Департмана за француски језик и књижевност, а које су постојале до 1971. године. Високошколска настава француског језика и књижевности одвијала се и на Универзитету у Нишу, на чијим је факултетима предмет Француски као страни језик заступљен више од пола века. Тако су, кроз вишедеценијску наставу, студије француског језика, књижевности и културе у овом делу Републике Србије стекле веома важну високошколску позицију, која је учвршћена најпре оснивањем Филозофског факултета у Нишу, а затим и оснивањем његовог Департмана за француски језик и књижевност.

 

Наставно особље

Наставу на студијском програму Француски језик и књижевност реализују наставници и сарадници са Департмана, као и доц. др Весна Симовић из Центра за стране језике Филозофског факултета у Нишу. До 2017. године у извођењу наставе из стручних предметâ учествовали су и наставници са Филолошког факултета „Блаже Конески" Универзитета „Св. Кирил и Методиј” у Скопљу, Р. Северна Македонија (проф. др Мира Трајкова, проф. др Мирјана Алексоска-Чкатроска, проф. др Елисавета Поповска, проф. др Ирина Бабамова и проф. др Снежана Петрова). Сваке академске године, на основу Уговора о сарадњи Филозофског факултета и Француског института у Србији, на Департману за француски језик и књижевност за извођење наставе ангажован је и један страни лектор.

На Департману је тренутно запослено шесторо наставника: троје наставника у звању ванредног професора и троје у звању доцента, као и шесторо сарадника: један у звању виши лектор, троје у звању асистент и двоје истраживача-приправника. Управник Департмана за француски језик и књижевност од оснивања до 2017. године била је проф. др Селена Станковић, док је актуелни управник проф. др Иван Јовановић.

Наставници и сарадници Департмана учествовали су у реализацији научноистраживачких пројеката које је у целини финансирало Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије (ЕДБ 178019 и ЕДБ 178029), а данас активно учествују у стручним пројектима (Међународни стручни пројекти Француског института у Србији Delf tout public, Delf junior, Delf scolaire), као и у организацији бројних научних и стручних скупова у земљи и иностранству.

Наставници, сарадници и студенти Департмана учесници су пројекта за међународну сарадњу Еразмус+, а учествују и у реализацији пројеката организованих у оквиру сарадње са међународним академским институцијама. На основу Уговора о сарадњи Универзитета у Нишу и Универзитета у Поатјеу (Француска), као и Филозофског факултета у Нишу и Факултета књижевности и језикâ у Поатјеу (Faculté des lettres et des langues, Université de Poitiers), у периоду од 22. јуна до 5. јула 2014. на Универзитету у Поатјеу двадесет троје студената и двоје наставника учествовало је у реализацији пројекта Campus européen d’été (Летњи европски кампус) и на семинару Le multilinguisme européen et la traduction (Европски мултилингвизам и превођење). У периоду од 2014. до 2021. године Летњу школу у Поатјеу похађало је 80 наших студената. Такође, два Факултета имају потписан Уговор о студијском програму двоструких диплома на мастерским академским студијама чија је реализација отпочела школске 2019/2020. године. По завршетку тих студија, студент добија диплому Филозофског факултета у Нишу и диплому Факултета језика и књижевности у Поатјеу.

Департман сарађује и са Филолошко-уметничким факултетом Универзитета Артоа у Арасу, Француска (Faculté de lettres & arts, Université d’Artois, Arras). Један од резултата ове сарадње јесте попуњавање нашег библиотечког фонда неопходног за извођење Студијског програма за француски језик и књижевност, као и организовање гостујућих предавања наставника са Универзитета Артоа. Департман за француски језик и књижевност сарађује и са Универзитетом у Бордоу, са Високом школом за образовање наставника и учитеља (ЕСПЕ), као и са Школом језика EURL MONDO LINGUAE у Жексу (Француска) у којој студенти могу обављати стручну праксу.

Департман за француски језик и књижевност активно сарађује са Амбасадом Републике Француске и Француским институтом у Републици Србији. На основу Уговора Филозофског факултета у Нишу и Француског института у Србији, Огранка у Нишу: (а) сваке академске године ангажује се лектор за извођење наставе на Департману, али и на нематичним департманима Факултета; (б) наши студенти су корисници Медијатеке и Библиотеке Француског института чији богати фонд садржи стручну литературу, приручнике и уџбенике за учење француског језика, као и велики број наслова из области франкофоне књижевности, часописа, филмова и музике; (в) студенти учествују и у раду Медијатеке, у организацији културних догађаја у Институту и сл.

Сваке године, почев од 2015. године, петнаесторо наших студената са III и IV године и са мастер студија учествује у жирију студената француског језика у Србији, који додељује Награду Гонкур – избор Србије (Prix Goncourt – choix serbe), у организацији Француског института у Србији

Преко Универзитета у Нишу, који је члан Универзитетске aгенције за франкофонију (AUF – Agence universitaire de la francophоnie), наставници, сарадници и студенти Департмана за француски језик и књижевност имају бројне могућности за стажеве, стипендије, финансијску подршку пројектима и сл. Департман сарађује и са Медиа Реформ центром у Нишу за потребе извођења наставе усменог превођења.

Поред наведене академске, Департман остварује и институционалну сарадњу са установом Породично одмаралиште Лу Риу у Сен-Тропеу, Француска (La Maison Familiale de Vacances Lou Riou, Saint-Tropez, France), са којом је склопљен Уговор о радној пракси студената француског језика и књижевности.

У периоду 2017–2021, Департман је био носилац међународног научноистраживачког пројекта Романистика и словенски језици, књижевности и културе у контакту и дисконтакту (бр. 81/1-17-8-01), који финансирају Филозофски факултет у Нишу, Универзитетска агенција за франкофонију (Аgence universitaire de la francophonie) и Амбасада Републике Француске у Србији (Ambassade de France en Serbie). Пројекат је добио продужетак и за период 2021–2026. (бр. 1001-13-01).

У новембру 2015. године Департман за француски језик и књижевност био је организатор Осмог, а у новембру 2019. године Дванаестог међународног научног скупа одсекâ за романистику Les Études françaises aujourd’hui (Студије француског језика и књижевности данас). Департман организује и гостујућа предавања еминентних професора из земље и иностранства.

Од априла 2021. године Департман за француски језик и књижевност има потписан Уговор о сарадњи са Француско-српском привредном комором.

Комплетан списак наставног особља Департмана за француски језик и књижевност

 

Акредитовани студијски програми

На Департману се реализују студије на сва три нивоа: студије првог степена – основне академске студије (од 2012), студије другог степена – мастер академске студије (од 2016), а од 2015. и студије трећег степена – докторске академске студије, у оквиру докторских студија филологије.

Основне aкадемске студије Француског језика и књижевности трају четири године, вредност студија износи 240 бодова по европском систему преношења бодова (по семестру 30 бодова). Савременост Студијског програма за француски језик и књижевност обезбеђена је садржајем обавезних и изборних предмета. Предмети из области француског језика прате најновије теоријске моделе у науци и савремене тенденције у пракси. Кроз предмете који обухватају проучавање књижевности француског говорног подручја обрађује се њен развој, као и значајнији аутори и књижевни правци са теоријског и жанровског становишта. Предмети који се баве културом Француске и културама осталих франкофоних земаља пружају студентима темељан увид у ове културе и у савремене трендове њиховог развоја. Након завршетка основних студија, студент стиче академски назив дипломирани филолог за француски језик и књижевност.

Мастер академске студије Француског језика и књижевности трају једну годину, вредност студија износи 60 ЕСПБ (30 бодова за предмете и 30 бодова за мастер рад). Након завршетка мастер студија, студент стиче академски назив мастер филолог за француски језик и књижевност.

Докторске академске студије трају три године (180 ЕСПБ). Након завршетка докторских студија и одбране докторске дисертације, докторанд стиче научни назив доктор наука – филолошке науке.

 

Друштвене мреже

За више информација посетите:

Историјат Департмана

Департман за немачки језик и књижевност основан је 2017. године, након што је студијски програм ОАС немачког језика и књижевности усвојен Одлуком Наставно-научног већа Филозофског факултета Универзитета у Нишу број 397/1-7-01 од 23. новембра 2016. и Одлуком Сената Универзитета у Нишу број 8/16-01-001/17-020 од 06. фебруара 2017. године (а измењен новембра 2018).

Основне академске студије немачког језика и књижевности успешно су акредитоване 1. новембра 2018. године од стране Националног тела за акредитацију и проверу квалитета у високом образовању као тринаести студијски програм Филозофског факултета Универзитета у Нишу, а настале су као израз потребе образовања пре свега наставника немачког језика и преводилаца за немачки језик, који су дефицитарни у региону. Реализација овог студијског програма почела је 9. новембра 2018. године када су свечано додељени индекси првој генерацији студената.

 

Наставно особље

У оснивању Департмана учествовали су др Николета Момчиловић, др Марина Ђукић Мирзајанц, др Јан Красни, Невенка Јанковић и мср Катарина Стаменковић у области германистичке лингвистике и методике наставе и др Маја Антић у области немачке књижевности и културе, као и наставници Универзитета у Београду. Прва управница Департмана за немачки језик и књижевност је др Николета Момчиловић, а секретар Невенка Јанковић.

Данас у извођењу наставе на Департману учествује осам наставника и сарадника у сталном/пуном радном односу: четири доцента (доц. др Николета Момчиловић, доц. др Марина Ђукић Мирзaјанц, доц. др Маја Антић, доц. др Добрила Бегенишић), један наставник страног језика (Невенка Јанковић), један страни лектор (мср Мариа Марковић) и  два асистента (мср Бранка Огњановић и мср Катарина Стаменковић).

Поред наставника и сарадника у сталном радном односу ангажована су и три наставника с Универзитета у Београду (проф. др Анете Ђуровић, проф. др Бранислав Ивановић, доц. др Александра Лазић Гавриловић) и један с Универзитета у Крагујевцу (доц. др Марија Станојевић Веселиновић).

Комплетан списак наставног особља Департмана за немачки језик и књижевност

 

Акредитовани студијски програми

Акредитован студијски програм Основних академских студија немачког језика и књижевности обухвата наставу у трајању од четири године (осам семестара) и 48 предмета (заједно с методичком праксом). Вредност студија износи 240 ЕСПБ по европском систему преношења бодова. Сви предмети су једносеместрални, а курикулум је модерно конципиран и усклађен са стандардима потребним за акредитацију студијског програма. Заступљени су стручни, општеобразовни, као и велики број изборних предмета. Након завршених основних студија, студент стиче академски назив дипломирани филолог (за немачки језик и књижевност).

 

Центар за наставна средства

Департман за немачки језик и књижевност у сарадњи с Гете институтом Београд основао је Центар за наставна средства за наставнике немачког језика и студенте германистике. Центар садржи стручну литературу и наставне материјале који су укључени у електронски каталог библиотеке Факултета и које је могуће изнајмити, а такође се бави и стручним усавршавањем наставника и промовисањем немачког језика, књижевности и културе. Опширније информације о раду Центра доступне су на страници: https://cens.filfak.ni.ac.rs

 

Друштвене мреже

За више информација посетите: