Бугарска окупација југа Србије у Првом светском рату

Вести  ::  понедељак, 02.11.2015.  ::   Галеријa

У Сурдулици је 29. октобра 2015. године одржан тродневни научни скуп са међународним учешћем "Бугарска окупација југа Србије у Првом светском рату". Скуп је отворио г. Радослав Павловић, саветник и изасланик Председника Републике Србије, а присутнима су се обратили др Александра Поповић, председник Општине Сурдулица, Његово Преосвештенство Епископ врањски г. Пахомије, декан Филозофског факултета у Нишу проф. др Горан Максимовић, проф. др Милан Кољанин испред Института за савремену историју, мр Владимир Ђорђевић, директор Народног музеја у Лесковцу, и протојереј-ставрофор проф. др Владимир Вукашиновић, изасланик Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве.

Отварању скупа присуствовали су начелник Пчињског округа г. Славиша Булатовић, заменик градоначелника Врања г. Драгољуб Стевановић, декан Педагошког факултета у Врању проф. др Сунчица Денић, директор Архива Српске Православне Цркве г. Радован Пилиповић, начелник БИА у Врању г. Драгослав Ђикић, представници Војске Србије и Жандармерије, представници образовно-васпитних установа, представници Удружења потомака ратника Србије 1912-1918 и многобројни грађани.

У суботу, 31. октобра, уз обраћање г. Милоша Стојковића, специјалног саветника министра Александар Вулина за Косово и Метохију, и обраћања Његовог Преосвештенства Епископа врањског г. Пахомија, у Лесковцу је затворен Научни скуп „Бугарска окупација југа Србије 1912-1918“. Затварању скупа претходило је усвајање закључака са научне конференције, које је пред присутне изнео секретар Организационог одбора господин Дејан Антић.

Закључци Научног скупа са међународним учешћем ''Бугарска окупација југа Србије у Првом светском рату'', Сурдулица - Лесковац, 29-31. oктобар 2015.

После тродневног Научног скупа са међународним учешћем ''Бугарска окупација југа Србије у Првом светском рату'' у организацији Епархије врањске, Филозофског факултета у Нишу, Института за савремену историју у Београду и Народног музеја у Лесковцу, учесници скупа су се сагласили у следећем:

1. Да су поднети реферати на научном скупу дали значајан допринос у изучавању бугарске окупације југа Србије у Првом светском рату;

2. Поред општих тема, као што су: окупација Србије, повлачење српске војске, ратне операције, итд., већи део саопштења бавио се терором и злочинима бугарских окупационих снага над свештенством, чиновницима, учитељима, угледним домаћинима и осталим становништвом од 1915-1918. године;

3. Учесници скупа су се сагласили да је потребно наставити истраживања читавог периода и да се благовремено започну припреме за обележавање стогодишњице устаничких догађаја у областима захваћеним Топличким устанком као и њихових трагичних последица;

4. Учесници скупа сматрају да је потребно уложити додатне напоре да се прегледају архивски фондови у бугарским архивима и позову на сарадњу научне и наставне институције Републике Бугарске и компетентни стручњаци за овај период;

5. У складу са наведеним, било би пожељно да црквене реликвије, документи, архивска грађа, библиотечки фондови и друга културна и материјална добра, која су однета у периоду окупације са простора југоисточне Србије, буду још једном евидентирани и да се покрене иницијатива за њихов повратак аутентичним власницима;

6. Организатори и учесници скупа упутиће молбу Светом Архијерејском Сабору Српске Православне Цркве да се Сурдулички мученици уврсте у календар Светих Православне Цркве и

7. Учесници скупа су се сагласили да је, за потребе организације будућих научних истраживања значајних датума из српске прошлости, неопходна већа подршка и помоћ надлежних министарстава: Министарства просвете, науке и технолошкох развоја, Министарства културе и информисања, Министарства правде - Управе за сарадњу с црквама и верским заједницама, Министарства спољних послова, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

У Лесковцу,

на дан Светог апостола и јеванђелисте Луке и Светог Петра Цетињског,