Реализована научна конференција "Француске студије данас"

Факултетска дешавања  ::  уторак, 21.11.2023.  ::   Галеријa

На Филозофском факултету у Нишу, у организацији Департмана за француски језик и књижевност и Француског института у Београду, одржана је 3. и 4. новембра 2023. међународна научна мултидисциплинарна конференција Француске студије данас (Les Études françaises aujourd’hui – EFA). Реч је о сада већ традиционалној романистичкој конференцији коју, смењујући се, по шеснаести пут организују катедре за француски језик и књижевност на 4 српска државна универзитета (Ниш, Београд, Нови Сад и Крагујевац). Департман за француски језик и књижевност је ове године по трећи пут био домаћин, организовавши скуп чија је главна тема била Од перцепције ка емоцији и акцији (De la perception à l’émotion et à laction).

На конференцији је учествовао 51 научник са 21 универзитета из 13 држава света (Србија, Хрватска, Северна Македонија, Бугарска, Грчка, Летонија, Русија, Француска, Пољска, Белгија, Мароко, Либија, Румунија), представивши своја истраживања из четири научне области: науке о књижевности, науке о језику, дидактике и традуктологије. На конференцији су вођене плодотворне дискусије након сваке сесије, а резултати ће бити објављени у часопису Универзитета у Нишу Facta Universitatis: Series Literature and Lingustics, који ће изаћи крајем наредне године. Департман за француски језик и књижевност се још једном показао као успешан и добар домаћин по оцени великог броја учесника скупа.

Седамнаеста по реду конференција биће одржана наредне године на Универзитету у Новом Саду.