In memoriam: Проф. др Мирољуб Стојановић

Вести  ::  субота, 21.05.2016.

Уважене колегинице и колеге,

Са жаљењем вас обавештавамo да је 20. маја 2016. године преминуо проф. др Мирољуб Стојановић ˗ македонист, компаративист, историчар књижевности, фолклорист, литерарни и позоришни критичар, прозни писац, преводилац. Радио је као новинар у пиротском недељнику Слобода (1963˗1968), као професор у Економској школи (1968˗1970), био је управник и уметнички директор позоришта у Пироту (1970˗1975) и Нишу (1975-1980), уредник научне литературе у Издавачкој кући „Градина“ (1981˗1983), директор Народних новина (1983˗1990). Од фебруара 1990. до пензионисања (1. октобар 2006) радио је као професор на Филозофском факултету у Нишу, на коме је предавао Македонску књижевност, Српску књижевност XX века и Упоредно проучавање јужнословенских књижевности. Био је заменик управника (у два мандата) и начелник Одеска за књижевност Центра за научна истраживања САНУ и Универзитета у Нишу, оснивач фонда Стеван Сремац, творац елабората за оснивање средње глумачке школе, Студијске групе за српски језик и књижевност, оснивач македонистике на Универзитету у Нишу, на коме је основао и лекторат за македонски језик, иницијатор оснивања студијске групе за Славистику на Филозофском факултету у Нишу, покретач библиотеке најбољих семинарских и дипломских радова студената српског језика и књижевности и пројеката и научних скупова Књижевност и историја и Књижевни и културни живот на југоистоку Србије у деветнаестом и двадесетом веку, покретач организоване издавачке делатности најпре на матичној студијској групи, а потом и на Филозофском факултету, члан Удружења књижевника Србије, почасни члан Друштва писаца Македоније, вишегодишњи председник Културно-просветне заједнице, носилац Рациновог признања, почасни члан и добитник Повеље Славистичког друштва Србије, носилац Признања Великотрновског универзитета и Плакете Универзитета Кирил и Методиј у Скопљу, почасни професор Универзитета Кирил и Методиј у Скопљу. Објавио је 19 књига и преко 300 огледа, студија и критика из српске и македонске књижевности и културе у домаћим и страним часописима и специјалистичким зборницима и приредио је за штампу и уредио на десетине монографија и серијских публикација. Међу студентима, колегама и у широј друштвеној јавности остаће упамћен по великој научној и стваралачкој енергији.

Сахрана уваженог професора биће одржана 22. маја 2016. године (недеља) у 12.00 сати у селу Држина код Пирота.

У петак, 27. маја, у 11 сати у амфитетатру 301 на трећем спрату биће одржана комеморација проф. др Мирољубу Стојановићу.

Департман за српску и компаративну књижевност