In Memoriam: Ратомир Ристић (1940-2018)

Најаве  ::  среда, 29.08.2018.

Са жаљењем вас обавештавамо да је проф. др Ратомир Ристић, редовни професор Филозофског факултета у Нишу у пензији, преминуо 29. јула 2018. год. На Департману за англистику Филозофског факултета у Нишу радио је од 1972. год. до пензионисања (2005. год.). Рођен је 30. 03. 1940. године у Влахову у општини Житорађа. Основну школу и гимназију завршио је у Влахову и Прокупљу. Дипломирао је француски језик и књижевност на Вишој педагошкој школи у Нишу. Неколико година је радио као наставник француског језика у Економској школи у Куршумлији. Ванредно је студирао најпре француски језик и књижевност, а затим је прешао на студије енглеског језика и књижевности које је у року од три године завршио на Филолошком факултету у Београду 1967. год. По дипломирању радио је најпре као асистент за енглески језик и књижевност на Филозофском факултету Универзитета у Приштини, а затим као предавач за енглески језик на Машинском факултету у Нишу. Магистарски рад под називом „Књижевни текстови у уџбеницима еглеског језика за гимназије“ одбранио је 1976. год. на Филолошком факултету у Београду, а докторску дисертацију „Т.С. Елиот и интерпретација у књижевној критици и настави поезије“ 1981. године на Филозофском факултету у Нишу. Исте те године изабран је у звање доцент за предмет Енглеска књижевност, а деценију касније за редовног професора за предмете Енглеска књижевност 1700-1900 и Култура и цивилизација Комонвелта. Проф. Ристић је предавао и на последипломским студијама и био ментор или члан комисија за израду и одбрану већег броја докторских дисертација и магистарских радова. У својој дугогодишњој каријери дао је значајан допринос угледу и афирмацији Филозофског факултета и Универзитета у Нишу. Био је продекан Филозофског факултета у Нишу у два мандата, управник Департмана за англистику и шеф последипломских студија у више мандата. На Универзитету у Нишу обављао је значајне дужности. Био је члан Већа Универзитета, Одбора за друштвене науке, уредник Facta Universitatis, Series Linguistics and Literature и члан Комисије за међународну сарадњу у неколико мандата. Био је члан Управног одбора Канадско-југословенског друштва за књижевност и културу и организовао је бројне стручне и научне скупове националног и међународног значаја. Остварио је контакт са еминентним предавачима са британских универзитета, који су иницирали трајну и плодну сарадњу значајну како за колеге са Департмана тако и за генерације студената. На студијским боравцима у иностранству био је много пута, а најзначајнији за његов научни и педагошки рад био је боравак на Универзитету у Единбургу (1977. год. и 1978. год., 1986. год., 1990. год). Аутор је неколико монографија и уџбеника, као и великог броја научних радова из области англо-америчке књижевности. И након одласка у пензију наставио је да ствара – објавио је три збирке кратких прича и аутобиографских записа.

Професор Ратомир Ристић остаће упамћен међу колегама, студентима и у широј друштвеној јавности по непоколебљивој вери у друштвени значај и смисао изучавања књижевности, посвећености настави и раду са студентима и професионалном односу са сарадницима.

Професор Ратомир Ристић је сахрањен у родном Влахову 30. јула 2018. године.